...

Son yıllarda oldukça gelişen barkodlu hızlı satış programı e fatura ve e-arşiv fatura ile beraber Pos kasaların yerini almaya başladı.
İlk kullanılmaya başladığında sadece stok tutmak için geliştirilen barkod sistemi ile entegre çalışan hızlı satış programları gelen istekler dahilinde promosyon; farklı para birimleri ile çalışabilme, indirim ve artırım yapabilme gibi geliştirmelerle gerçek bir POS kasa yazılımı gibi oldu.

Hızlı Satış Programında Olması Gerekenler

Kasa Giriş ve Kasa Çıkış

Sabahları kasaya konan bozuk parlar kasa giriş işlemi ile giriş yapılır. Kasadan yapılan ödemeler ve akşam kasa teslim edilirken de kasa çıkış işlemi ile yapılır. Kasa avans ve kasa ödeme diye de adlandırılır.

Fatura, İade

Kasa çalışmaya başladığı zaman müşterilerinize fatura kesebilmenizi sağlamalıdır. Bir barkod okuyucunun okuduğu barkoddan gelen veriyi satış işlemine çevirmelidir. Satış faturasını, nokta vuruşlu printer, termal printer veya lazer printer üzerinden yazdırabilmelidir. Müşterilerinizden gelen iade işlemleri için gider pusulası düzenleyerek ürünlerin stoka girişini sağlayabilmelidir. İade sırasında evrak seçerek veya fiş üzerindeki kare kodu okuyarak iade alabilmeli. Gider pusulası düzenlerken fiş üzerindeki satış fiyatları girilerek işlem yapılabilmeli.

E-fatura ve E-arşiv Fatura

Mükelleflerin çalışma durumuna göre e-dönüşüme uygun olarak e-arşiv fatura ve e-fatura mükellefleri için e-fatura düzenleyebilmelidir. E-fatura mükelleflerini sorgulayarak doğru işlemi yapmalıdır.

Gmp3 Entegrasyonu

İstenirse ödeme kaydedici cihazlar ile GMP3 protokolü ile bağlantı kurabilmeli hazırlamış olduğu fişleri ÖKC üzerin yazdırarak resmi hale getirebilmelidir.

ingenice ide 280 appostar

İndirim-Artırım

Satış işlemleri sırasında müşterilere uygun olarak gerekli indirimler ürün bazlı veya evrak bazlı olarak yapılabilmeli; fiş üzerinde masraf kalemleri varsa bu da artırım olarak girilebilmelidir.

Farklı Fiyatlarla Satış

Tanımlı fiyat tiplerine göre satış işlemi yapılabilmeli; ödeme esnasında müşterinin ödeme tercihine göre farklı fiyatlar uygulanabilmeli. Nakit fiyat, kredi kartı fiyatı, 3 taksit kredi kartı fiyatı gibi.

Barkodlu Terazi

Barkodlu terazilerin çıkarmış olduğu farklı formattaki etiketleri okuyabilmeli, müşteri isteğine bağlı olarak kare kod da denilen 2D barkodları da okuyarak satış yapabilmeli.

Checkout Terazi

Seri port üzerinden bağlanan farklı marka ve modeldeki kasa tartım terazileri ile entegre çalışabilmeli.

Müşteri Göstergesi

Yeni nesil dokunmatik posları 2.ekranı üzerinden müşterileri satış esnasında bilgilendirecek şekilde bir yapı kurulabilmeli. Bu ekran üzerinde müşteri yokken reklam filmleri oynatılabilmeli.

Puan Promosyon

Sadakat kartı uygulamalarına uygun olarak değişik promosyonlar yapılabilmeli. İndirim, alışveriş tutarına göre tutarsa veya yüzdesel indirim, alışveriş tutarına göre hediye, özel günler için müşterilere tanımlı özel promosyonlar (doğum günü, evlilik yıldönümü gibi) yapılabilmeli, müşterilerin puan biriktirmesine imkân sağlamalı.

Kasiyer

Gün içinde farklı kasiyerlerin çalışmasına uygun olmalı. Kasiyer hesaplarını ayrı ayrı tutabilmeli.

Satıcı (Plasiyer)

Mağaza içinde çalışan satış personelleri tanımlanarak satış esnasında ürün bazlı satış personeli seçilebilmeli. Bu satış personellerinin performans ölçümünde çok önemlidir.

Belge İptal, Satır İptal

Satış işlemi sırasında müşteri alışverişten vazgeçerse belge iptali veya satır iptali yetkiye bağlı olarak yapılabilmeli. Bu özellik yetkiye bağlanmazsa çok büyük kayıplara sebep olabilir.

Askıya Alma

Satış esnasında bir fişi askıya alarak bekletebilmeli, sıradaki müşterilerinize hizmet verdikten sonra askıdaki evrakı çağırarak satışa devam edilebilmeli. Burada birde çok evrak askıya alınabilmeli ve farklı satış noktalarından askıdaki evrak geri alınabilmelidir. Bu size reyon bazlı çalışma imkânı sunar. Barkodlu terazi kullanmadan satış noktalarında müşteri numarası ile askıya aldığınız evrak diğer satış noktasından ürün ilave edebilir kasada son olarak bu evrakı çağırıp satışı sonlandırabilirsiniz.

Cari Hesap Kartı Açma

Satış esnasında kayıtlı cari hesap kartı çağırılarak satış yapılabilirken eğer kayıtlı olmayan bir müşteri varsa cari hesap kartı buradan açılarak ön muhasebe programına aktarılabilmeli.

Belge Tekrar

Daha önceden düzenlenen bir fatura veya gider pusulası tekrar yazdırılabilmeli.

Fiyat Gör

Müşterilerinizin fiyatını öğrenmek istedikleri ürünlerin fiyatları fiyat gör menüsünden görüntülenebilmeli.

Ödeme

Kasa üzerinden cari hesap kartı seçilerek ödeme yapılabilmeli.

Tahsilat

Kasa üzerinden açık hesap satış yapılabilen cari hesap seçilerek tahsilat yapılabilmeli.

Entegrasyon

Farklı ERP ve ön muhasebe programları ile entegre çalışabilmeli, farklı dosya desenine sahip ürün dosyalarını ve müşteri dosyalarını içeri alabilmeli, farklı programların dosya desenine göre satış işlemlerini dışarı verebilmeli.

Online-Offline Çalışma

İnternet olmasa bile kendi üzerinde barındırdığı database üzerinden kesintisiz satış devam etmeli, arka ofis bağlantısı kurulduğu zaman üzerinde biriktirdiği satışları yönetim programında birleştirebilmeli.

Yetki Tanımlamaları

Yukarıda anlattığımız birçok özellik yetkilendirilebilmeli. Kasiyer ve yönetici şeklinde tanımlanan yetki gruplarına göre yetki tanımları yapılabilmeli, bu yetki grupları yönetici ve kasiyer için seçilerek kolay işlem yapılabilmeli.

Raporlama

Farklı raporlamalar alınabilmeli, X raporu Z raporu gibi günü kapatan veya mağaza raporları, satış raporları, iade raporları gibi işleyişi etkileyen raporlar alınarak işlem yapılabilmeli.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.